ból pleców

Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa zdarzają się praktycznie każdemu, bez względu na wiek. W powyższym problemie najważniejsze jest to, aby właściwie zdiagnozować mechanizm, który wywołał nasz ból – pomoże to w przyszłości zmniejszyć ryzyko ponownego jego wystąpienia. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia bólu pleców u osób młodych są : nieprawidłowe dźwignięcie ciężkiego przedmiotu, praca fizyczna, w tym sport, czy długotrwałe utrzymywanie pozycji siedzącej. Terapeuta stara się pomagać działaniem wielopłaszczyznowym. Po pierwsze, przy pomocy techniki manualnej odpowiednio dobranej do indywidualnych potrzeb pacjenta, lub wielu różnych technik, może przynieść ulgę bólu. Po drugie, zademonstrować odpowiednie ćwiczenia, których wykonywanie w przerwach pracy lub po pracy pozwalałoby na rozluźnienie napiętych tkanek (ćwiczenia rozciągające, rolowanie) , czy wzmocniłyby osłabione mięśnie oraz ich kontrolę (ćwiczenia stabilizacyjne), co odbarczyłoby przeciążony odcinek pleców. Wszystkie te działania wsparte będą poprzez zabiegi przeciwzapalne, które poprzez zmniejszenie stanu zapalnego pozwolą na równoczesne ograniczenie odczuć bólowych i zapobieżenie wtórnemu uszkodzeniu tkanek. Finalnie, poprzez edukację o ergonomii, dotyczącą czy to właściwego podnoszenia ciężkich przedmiotów, czy instruktażu w tematyce zdrowego i aktywnego stylu życia, stara się wpłynąć na zmianę nawyków pacjenta, chroniąc go tym samym długofalowo przed wszelkiego rodzaju kontuzjami i chorobami.

W przypadku osób, których problem bólowy pleców możemy scharakteryzować jako przewlekły, poprzez odpowiednie, szczegółowe diagnozowanie kliniczne, zwrócenie szczególnej uwagi na postawę (ustawienie między innymi głowy, szyi, barków, miednicy – co ma wpływ na biomechanikę kręgosłupa), historię urazów, chorób pacjenta, które mogą mieć swoje skutki obecnie, chód oraz jego pozostałe nawyki ruchowe, sukcesywnie wpływamy na słabe ogniwa łańcucha biomechanicznego, które mogą być przyczyną długotrwałych dolegliwości. Długofalowo edukacja pacjenta, doradztwo względem wyboru fotela, czy zaopatrzenie w wałek lędźwiowy, wyjaśnienie mu zasadności składowych terapii, oraz ćwiczeń, których szczegółowo go nauczymy, pozwoli osiągnąć stan, w którym pacjent zapomni o dolegliwościach.

Odrębną grupą pacjentów, są tzw. pacjenci dyskowi, do których problemu podchodzimy z odpowiednią ostrożnością. Wspierając się badaniami obrazowymi, nie przekreślając żadnego pacjenta na wstępie staramy się pomóc im jak najlepiej, poszukując źródeł problemów w całym ciele – jamie brzusznej, stawach biodrowych, klatce piersiowej. Dociekliwość, nieustępliwość i holistyczne podejście jest tym, co charakteryzuje nasz zespół terapeutów.

Pozdrawiamy i zapraszamy zespół Symetria.

źródło: https://redefinehealthcare.com/lower-back-pain/

Ostatnie wpisy