Bóle przyśrodka kolana – gęsia stopka

Zespół gęsiej stópki odnosi się do objawów bólowych lokalizujących się w obrębie przyśrodkowej strony stawu kolanowego. Jest to miejsce końcowych przyczepów trzech mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Przyczepy te łącząc się z powięzią piszczelową, tworząc łącznotkankową taśmę ścięgnistą, przypominającą błonę występującą między palcami gęsi. Typowymi objawami gęsiej stopki jest:

  • ból zlokalizowany po przyśrodkowej stronie stawu kolanowego, który może pojawiać się w nocy,
  • miejscowa sztywność nad ranem,
  • bolesność przy dotyku,
  • miejscowy obrzęk.

Ból nasila się podczas obciążania stawu kolanowego, a przyczyna pojawienia się problemu nierzadko leży w zaburzonej biomechanice kości udowej. Bardzo często problem jest wynikiem wykonywania w niewłaściwy sposób treningu, złej techniki biegowej, lub pomijania przedtreningowej rozgrzewki i konieczna staje się konsultacja ze specjalistą, który wyłapie nasze błędy i nauczy właściwej techniki.

W leczeniu musimy pamiętać o początkowym zmniejszeniu obciążania przeciążonej struktury, działając również w sposób przeciwzapalny i przeciwbólowy. Rozciąganie napiętych struktur oraz wzmocnienie osłabionych pozwoli przywrócić właściwą biomechanikę stawu, a odpowiednio dawkowane stopniowe obciążenie – utrwalenie wprowadzonych zmian.