Bóle tyłu kolana – torbiel podkolanowa

Torbiel Bakera to stan, w którym płyn nadmiernie nagromadził się za przestrzenią dołu podkolanowego, w kaletce mięśnia brzuchatego łydki. Spowodowane jest to wysiękiem z przeciążenia lub uszkodzeniem torebki stawu kolanowego.

Objawami mogą być : ból, obrzęk i ucisk zlokalizowany z tyłu kolana, nasilający przy zgięciu. Torbiel Bakera niekiedy znika wraz z upływem czasu. Jednakże, istnieje wiele metod leczenia, które mogą przyczynić się do złagodzenia objawów. Torbiel Bakera występuje najczęściej u dzieci w wieku 4-7 lat oraz u dorosłych w wieku 35-70 lat. Torebka stawowa to gruba struktura, która otacza całe kolano i daje mu „wsparcie”. Jest pokryta specjalną membraną (błona maziowa). Błona maziowa wytwarza płyn stawowy. Płyn ten działa jak smar w obrębie stawu kolanowego i pomaga złagodzić ruch podczas chodzenia. Wyróżniamy podstawową torbiel, która może tworzyć się w zdrowym stawie kolanowym – płyn stawowy z wnętrza stawu może przejść do kaletki podkolanowej i tworzyć cystę. Torbiel wtórna może rozwinąć się, jeśli mamy inne, pierwotne problemy w kolanie, takie jak zapalenie stawów, uszkodzenie chrząstki czy łąkotki (rozdarcie). We wtórnej torbieli Bakera podstawowym problemem w obrębie stawu kolanowego jest nadmiar płynu, który został wytworzony w stawie. W wyniku tego zwiększa się ciśnienie we wnętrzu stawu kolanowego. Skutkiem jest rozciąganie torebki stawowej. Wybrzusza się ona do tyłu kolana, tworząc w dole podkolanowym torbiel w pełni wypełnioną płynem stawowym. Niektóre osoby nie mają żadnych objawów. Jeżeli torbiel jest mała, to nawet podczas badania nie zawsze można ją wykryć. Można ją natomiast znaleźć przypadkowo, gdy robi się badania w obrębie stawu kolanowego takie jak MRI, oczywiście z zupełnie innego powodu.
Najczęstsze objawy :

  • obrzęk za kolanem(niekiedy sam staw kolanowy jest opuchnięty),
  • ból w okolicy kolana,
  • problemy ze zgięciem stawu kolanowego,
  • przeskakiwania i blokowanie kolana.

Najczęstszym powikłaniem jest rozerwanie cysty, co zdarza się 1-2 na 20 przypadków. W takim przypadku płyn z wnętrza torbieli wycieka do mięśni łydki, co może spowodować jej obrzęk Lekarz lub fizjoterapeuta podczas badania stawu kolanowego może wyczuć torbiel. Obszar za kolanem może być nieco opuchnięty, obrzęknięty, co może sugerować cystę, także usg może wykazać istnienie torbieli i pomóc wykluczyć zakrzepicę żył głębokich w tym samym czasie.

Dodatkowo dla potwierdzenia diagnozy wskazane jest MRI. Cysta Bakera niekiedy znika samoistnie. Jednak może utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat, zanim ulegnie zanikowi. Leczenie łagodzące objawy : pończochy – zapewnią kompresję i mogą przyczynić się do zmniejszenia obrzęku, a także ryzyka pojawienia się zakrzepicy żył głębokich, NLPZ, okłady z lodu oraz właściwie prowadzona fizjoterapia – utrzymanie stawu kolanowego w dobrej kondycji poprzez terapię manualną, ćwiczenia wzmacniające mięśnie i przywracające zakres ruchomości. Niekiedy wykonuje się także operacje usunięcia torbieli, lub iniekcje steroidowe.