Rwa barkowa

Rwa barkowa to choroba spowodowana różnymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zaliczana jest ( podobnie jak rwa kulszowa) do korzeniowych zespołów bólowych, gdzie charakterystyczny jest ból karku i/lub ramienia. Z szyjnego odcinka rdzenia wyrastają korzenie nerwowe tworzące splot barkowy, dający początek nerwom, które zaopatrują kończynę górną. Korzenie, zanim utworzą splot, opuszczają kręgosłup przedostając się przez wąskie otwory międzykręgowe. Jest to miejsce w którym dochodzi najczęściej do ucisku przez osteofity lub przemieszczającą się wypuklinę jądra miażdżystego. Przepuklina jądra miażdżystego, będącą objawem zaawansowanego zwyrodnienia krążka, przebija się zwykle przez tylno – boczną, najsłabszą część pierścienia włóknistego i trafia na pochewkę korzonka nerwowego (nerw rdzeniowy), która puchnie. Chory skarży się na ból i drętwienie promieniujące do barku, ramienia i ręki, a bólom towarzyszy osłabienie i zaniki mięsnie, objawiające się mniejszą pewnością chwytu, obniżeniem sprawności precyzyjnych ruchów palców lub utratą kontroli nad stawem ramiennym czy łokciowym.

W zależności od poziomu uszkodzenia objawy charakteryzują się inną lokalizacją i osłabieniem innych mięśni (mięśnie wskaźnikowe):

C1 – mięśnie zginacze i prostowniki stawów szczytowo-potylicznych
C2 – mięśnie rotatory stawu szczytowo-obrotowego
C3 – mięsień pochyły przedni, środkowy i tylny
C4 – mięsień dźwigacz łopatki i mięsień czworoboczny – zaburzone unoszenie ramion
C5 – mięsień dwugłowy ramienia – zaburzone zgięcie w stawie łokciowym
C6 – mięsień ramienno-promieniowy, mięśnie prostowniki stawu nadgarstkowo-promieniowego –zaburzone zgięcie w stawie łokciowym i supinacji
C7 – mięsień trójgłowy ramienia – zaburzony wyprost w stawie łokciowym
C8 – mięśnie zginacze palców, mięśnie przywodziciele kciuka – zaburzone zaciskanie palców
Th1 – mięśnie międzykostne dłoniowe i grzbietowe – zaburzone odwodzenie i przywodzenie palców

Postępowanie rehabilitacyjne jest uzależnienie od wysokości uszkodzenia, oraz jego stopnia, ale zawsze składa się z działań zmniejszających dolegliwości bólowe i usprawniających utracone czynności.

Ostatnie wpisy