biodro-kregoslup ledzwiowy
Usługi

Nietrzymanie moczu, obniżenie narządów

Fizjoterapia wielokrotnie pozwala bezoperacyjnie leczyć, łagodzić bądź opóźniać postęp dysfunkcji, które – niestety – z natury mają charakter progresywny. Wczesne wdrożenie kompleksowej terapii może dawać szansę całkowitego wyleczenia!

W Symetrii:

  • diagnostyka czynnościowa: USG, EMG Biofeedback, manualna
  • terapia manualna – w tym terapia trzewi,
  • ćwiczenia specjalistyczne
  • EMG i sonobiofeedback
  • elektrostymulacja mięśni krocza
  • dietetyka kliniczna
  • poradnictwo
  • fizjoterapia przed – i pooperacyjna po zabiegach ginekologicznych, urologicznych i proktologicznych.

Naszym Pacjentkom i Pacjentom zapewniamy profesjonalną pomoc w intymnej, przyjaznej, życzliwej atmosferze oraz wsparcie psychologiczne.

Co leczymy

Metody leczenia

Osteopatia

Osteopatia - oparte na zabiegach manualnych postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne dotyczące dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej, w zakresie wpływu tych dysfunkcji na występowanie stanów chorobowych – mające na celu poprawę stanu zdrowia pacjentów, jak i profilaktykę w utrzymaniu tego dobrostanu.

Osteopatia to metoda leczenia manualnego z ponad 100 letnią tradycją. Jest uznaną i cenioną w wielu krajach na świecie formą diagnozowania i leczenia. Współcześnie jej praktykowanie wymaga doskonałych umiejętności praktycznych oraz ogromnej wiedzy ogólnomedycznej.

Osteopatia jako medycyna manualna zaburzeń funkcjonalnych wpisuje się zakresem swego działania w krajobraz ochrony zdrowia ludzkiego, jako medycyna z wyboru, w przypadkach zaburzeń funkcjonalnych organizmu. Diagnozuje zaburzenie ruchomości, napięcia i konsystencji tkanek – głównie w narządzie ruchu (ale nie tylko) – w zakresie jej wpływu na wystąpienie konkretnych objawów chorobowych. Jest to tzw. wczesna diagnostyka wskazująca tkanki zmienione funkcjonalnie zanim pojawią się zmiany strukturalne.

Osteopatia z powodzeniem współpracuje z leczeniem klasycznym i chirurgicznym, wspomagając zastosowane leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne poprzez czuwanie nad jakością ruchu tkanek chorego i stymulując procesy naprawcze organizmu.
Prewencyjna rola osteopatii polega na nie dopuszczeniu do utrwalania się zmian ruchomości tkankowej będących wynikiem urazów, przebytych chorób czy powtarzających się złych nawyków ruchowych i/lub higienicznych. Tkanki w dobrej kondycji są bardziej odporne na urazy, infekcje i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie niezbędne w utrzymaniu homeostazy.

źródło: www.osteopatia.pl

Biofeedback EMG

Biofeedback EMG (biologiczne sprzężenie zwrotne) polega na świadomym treningu czynności pozostających wcześniej poza celową kontrolą. W przypadku problemów uroginekologicznych oznacza naukę świadomego napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy. Biofeedback umożliwia trening wzmacniający mięśnie dna miednicy, przy jednoczesnym ograniczeniu niepożądanego, kompensacyjnego napięcia synergistycznych mięśni brzucha i pośladków (co jest głównym celem w terapii osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu), a także umiejętność świadomego rozluźnienia mięśnia zwieracza cewki dla pacjentów z czynnościową przeszkodą w odpływie moczu.

W gabinecie Symetria dysponujemy aparaturą umożliwiającą poprzez czujniki EMG odbiór sygnałów świadczących o zaangażowaniu adekwatnych mięśni. W czasie sesji pacjent ma możliwość obserwacji na ekranie komputera zapisu EMG ćwiczonych mięśni. Biofeedback zapewnia bezpieczną oraz skuteczną terapię i można go stosować jako leczenie główne bądź uzupełniające wobec innych form postępowania leczniczego. Jego przewaga nad klasycznymi ćwiczeniami polega na tym, iż elektroda wyposażona jest w czujniki, które informują Pacjentkę / Pacjenta o intensywności i adekwatności napięcia mięśni, co pozwala zniwelować największą dotychczas trudność, jaką obarczone były ćwiczenia Kegla – nieprawidłową technikę napinania. W naszym gabinecie wykorzystujemy dodatkowo zaawansowaną technologię komputerową, która polega na dodatkowym dostymulowaniu mięśni przez aparat w sytuacjach, kiedy wykrywa on zbyt niskie napięcie – to daje 100% skuteczności ćwiczeń;

Sonofeedback

Sonofeedback – wykorzystywanie wizualnej informacji zwrotnej o lokalizacji i ruchu tkanek, pochodzącej z obrazowania ultrasonograficznego (USG). Powala najpierw zdiagnozować, a następnie korygować kierunek pracy mięśni, kolejność ich aktywacji oraz zakres ruchu, oferując tym samym unikatowe, niedostępne innym metodom terapeutycznym możliwości zoptymalizowania i skrócenia czasu terapii ćwiczeniami.

Narzędzie to jest wprost nieocenione w terapii bólów pleców, rozejścia kresy białej oraz nietrzymania moczu, ponieważ pozwala wyeliminować zaburzenia wektora napięcia, timingu mięśniowego (kolejność włączenia się mięśni w akt realizacji ruchu) oraz pozostałe kompensacje. Umożliwia to precyzyjną diagnozę problemu, a następnie indywidualnie zaplanowane ćwiczenia, zwłaszcza w odniesieniu do tkanek głębokich (cewka moczowa, m. poprzeczny brzucha, dno miednicy). Sonofeedback wizualizuje pacjentce / pacjentowi w drodze bezpośredniej, w jaki sposób funkcjonuje jego tłocznia brzuszna i dno miednicy, zaś terapeuta wprowadza szczegółowe korekty poleceniami, jak zmienić wzorzec pobudzenia mięśni. Tym samym trening w całości obejmuje tylko pożądane aktywności mięśniowe, dzięki czemu wyjątkowo skutecznie reorganizuje schematy ruchowe i wzmacnia korzystne stereotypy ruchowe.

Elektrostymulacja nerwowo - mięśniowa (EMS) mięśni dna miednicy

Elektrostymulacja nerwowo - mięśniowa (EMS) mięśni dna miednicy to wywoływanie w sposób celowy skurczów mięśni za pomocą impulsu elektrycznego, przekazywanego przez elektrody wewnętrzne i zewnętrzne. Pozwala na precyzyjne i intensywne pobudzenie do skurczu i wzmacnianie głębokich mięśni krocza;

Masaż i terapia manualna

Masaż i terapia manualna – techniki manualne bezpośrednie i pośrednie, oparte o zasady Evidence Based Medicine (Medycyna Oparta na Dowodach Naukowych), zmierzające do usprawnienia perfuzji i metabolizmu w tkankach narządu ruchu oraz trzewiach, zmiany ich położenia w przestrzeni i relacji anatomicznych oraz poprawy biomechaniki organizmu. Powoduje to efekt w postaci zmiany postawy ciała, zmniejszającej patologiczne parcie na pęcherz i dno miednicy oraz ograniczenie zespołów bólowych;

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna Salus Talent Pro

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna Salus Talent Pro – zasada wywołania skurczów mięśni dna miednicy zbliżona do powyższych; zabieg nie wymaga aplikacji elektrody dopochwowej / doodbytniczej, odbywa się w pełnym ubraniu, gdzie Pacjentka/Pacjent siedzi na specjalnym fotelu, podłączonym do generatora pola elektromagnetycznego, przekazywanego do mięśni dna miednicy na pomocą przekaźnika w fotelu. Zabieg preferowany przez mężczyzn oraz osoby, które z różnych powodów obawiają się lub odmawiają terapii wewnętrznej;

Metoda Tecar (Transfer Pojemnościowy i Rezystywny)

Metoda Tecar (Transfer Pojemnościowy i Rezystywny) – dotychczas zarezerwowana dla profesjonalnych sportowców w krajach Zachodu – wykorzystują ją m.in. fizjoterapeuci drużyn AC Milan, Trentino Volley i FC Barcelona – obecnie wkracza do Polski. Fala radiowa wysokiej częstotliwości wykorzystana w terapii, poprzez efekt ogrzania endogennego znacznie przyśpiesza regenerację tkanek, intensywnie stymulując mikrokrążenie, co sprzyja wtórnie lepszemu unaczynieniu i odpływowi żylnemu. Wpływa także korzystnie na potencjał elektryczny błon komórkowych. Metoda skuteczna jest w leczeniu blizn i zrostów, np. po cesarskim cięciu, przykurczów, obrzęków, bólów mięśni, uszkodzeń więzadłowych, czy zapaleń kaletek maziowych. Pozwala na szybki powrót do sprawności nawet po poważnych kontuzjach.

Kinezyterapia

Kinezyterapia – odpowiednio dobrane, indywidualne ćwiczenia, skierowane zarówno na celowane usprawnienie siły, kontroli i wydolności mięśni i powięzi dna miednicy, jak i wyrównanie dysbalansu na całych taśmach (łańcuchach) mięśniowo – powięziowych, zwłaszcza tych związanych bezpośrednio z leczoną okolicą;

Pessaroterapia

Pessaroterapia - metoda leczenia zaburzeń statyki narządów rodnych. Polega ona na stosowaniu dopochwowych urządzeń o różnym kształcie i wielkości, które zapewniają mechaniczne wsparcie dla wypadających narządów, zmniejszając w ten sposób dolegliwość;

Integracyjna terapia blizn

Integracyjna terapia blizn

Terapia wisceralna (trzewna)

Terapia wisceralna (trzewna) - zaburzenia ze strony narządów wewnętrznych mogą objawiać się nie tylko w formie bólu, ale również szeregu innych, często niespecyficznych symptomów, takich jak apatia lub agresja. Terapia manualna narządów wewnętrznych polega na uruchamianiu powięzi i stymulacji krążenia w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej, a jej efekty przynoszą rezultaty w dysfunkcjach nie tylko gastrologicznych, ginekologicznych, urologicznych i proktologicznych, ale również psychicznych.

Edukacja

Edukacja – w Symetrii przykładamy ogromną wagę do uświadamiania Naszym pacjentom, jakie mechanizmy rządzą ich problemami, i w jaki sposób mogą pomóc sobie sami, stosując zarówno metody rehabilitacyjne, jak i elementy dietetyki, modyfikację stylu życia, bądź dodatkowe akcesoria terapeutyczne.

Jak przebiega wizyta uroginekologiczna

Na wizytę prosimy przyjść z dobrze wypełnionym, ale nie przepełnionym pęcherzem.

W trakcie pierwszej wizyty terapeutka przeprowadza wywiad, dotyczący zarówno ogólnego stanu zdrowia, jak i szczegółów problemów uroginekologicznych, urologicznych i proktologicznych (sposób oddawania moczu / stolca, wygląd strumienia moczu / oddanego stolca, historia położnicza, zaburzenia trawienne).

Następnie za zgodą Pacjentki / Pacjenta wykonuje badanie zewnętrzne, ew. wewnętrzne oraz USG czynnościowe.

Wspólnie planowana jest forma, zakres i częstotliwość terapii, a w trakcie jej przebiegu na bieżąco weryfikowana efekty oraz skuteczność. Jeżeli w zakres terapii wchodzi biofeeback / elektrostymulacja, Pacjentka /

Pacjent po instruktażu samodzielnie zakłada sobie elektrodę dopochwową / doodbytniczą, po czym może założyć bieliznę, przez którą wystaje kabel elektrody, podłączony następnie do aparatu.

Cały zabieg odbywa się w niekrępującej, swobodnej atmosferze i pełnej kontroli ze strony Pacjentki / Pacjenta.

Kobieta

Ciąża, połóg

Okres ciąży i połogu to zarazem jedne z najpiękniejszych, jak i najtrudniejszych chwil w życiu kobiety. Zachodzące w jej ciele zmiany hormonalne, somatyczne i wizualne angażują naturalnie sferę psychiczną, sprzyjając wystąpieniu sprzecznych emocji – od euforii do depresji , ale także silnie odbijają się na sferze fizycznej, indukując na przemian okresy przypływu sił i przemożnego zmęczenia.

Niestety, działanie hormonów przygotowujących organizm kobiety do porodu nasila także objawy przeciążenia narządu ruchu, co skutkuje częstym występowaniem zespołów bólowych. Rosnący brzuszek wywiera nacisk na duże naczynia krwionośne i limfatyczne, predysponując do obrzęków i zastojów w kończynach. Niektóre przyszłe Mamy nieświadomie ograniczają też aktywność fizyczną, przez co ich kondycja (jakże potrzebna przed porodem – nie tylko siłami natury) ulega drastycznemu pogorszeniu.

ciąża

Prawidłowa i bezpieczna fizjoterapia pozwala na ograniczenie tych trudnych aspektów ciąży. Poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne, poprzez ograniczenie dolegliwości bólowych, niewspółmiernego przyrostu masy ciała i dysbalansu mięśniowego w obrębie sylwetki. Różnorodne metody, np. kinesiotaping (oklejanie elastycznymi plastrami) wspomagają pracę mięśni i układu krążeniowo – limfatycznego. Odpowiednie ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia obniżenia narządu rodnego oraz wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Sprzyjają utrzymaniu mięśni, stawów i skóry w dobrej formie, dotleniając przy tym organizm mamy i dziecka. Usprawniają krążenie i pomagają redukować obrzęki. Bezpieczny i łagodny masaż przynosi ulgę w zespołach bólowych i zastojach krwi oraz limfy. Niskobodźcowe prądy TENS obniżają odczucia bólowe. I przede wszystkim – kompleksowa rehabilitacja kobiety ciężarnej pomaga zbudować poczucie aktywności, kontroli, świadomości i szczęścia ☺