Psychoterapia okołoporodowa
Kobieta

Dno miednicy i brzuch

Okres ciąży i połogu to zarazem jedne z najpiękniejszych, jak i najtrudniejszych chwil w życiu kobiety. Zachodzące w jej ciele zmiany hormonalne, somatyczne i wizualne angażują naturalnie sferę psychiczną, sprzyjając wystąpieniu sprzecznych emocji – od euforii do depresji , ale także silnie odbijają się na sferze fizycznej, indukując na przemian okresy przypływu sił i przemożnego zmęczenia.

Niestety, działanie hormonów przygotowujących organizm kobiety do porodu nasila także objawy przeciążenia narządu ruchu, co skutkuje częstym występowaniem zespołów bólowych. Rosnący brzuszek wywiera nacisk na duże naczynia krwionośne i limfatyczne, predysponując do obrzęków i zastojów w kończynach. Niektóre przyszłe Mamy nieświadomie ograniczają też aktywność fizyczną, przez co ich kondycja (jakże potrzebna przed porodem – nie tylko siłami natury) ulega drastycznemu pogorszeniu.

Prawidłowa i bezpieczna fizjoterapia pozwala na ograniczenie tych trudnych aspektów ciąży. Poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne, poprzez ograniczenie dolegliwości bólowych, niewspółmiernego przyrostu masy ciała i dysbalansu mięśniowego w obrębie sylwetki. Różnorodne metody, np. kinesiotaping (oklejanie elastycznymi plastrami) wspomagają pracę mięśni i układu krążeniowo – limfatycznego. Odpowiednie ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia obniżenia narządu rodnego oraz wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Sprzyjają utrzymaniu mięśni, stawów i skóry w dobrej formie, dotleniając przy tym organizm mamy i dziecka. Usprawniają krążenie i pomagają redukować obrzęki. Bezpieczny i łagodny masaż przynosi ulgę w zespołach bólowych i zastojach krwi oraz limfy. Niskobodźcowe prądy TENS obniżają odczucia bólowe. I przede wszystkim – kompleksowa rehabilitacja kobiety ciężarnej pomaga zbudować poczucie aktywności, kontroli, świadomości i szczęścia ☺

Co proponujemy

Metody leczenia

Osteopatia

Osteopatia - oparte na zabiegach manualnych postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne dotyczące dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej, w zakresie wpływu tych dysfunkcji na występowanie stanów chorobowych – mające na celu poprawę stanu zdrowia pacjentów, jak i profilaktykę w utrzymaniu tego dobrostanu.

Osteopatia to metoda leczenia manualnego z ponad 100 letnią tradycją. Jest uznaną i cenioną w wielu krajach na świecie formą diagnozowania i leczenia. Współcześnie jej praktykowanie wymaga doskonałych umiejętności praktycznych oraz ogromnej wiedzy ogólnomedycznej.

Osteopatia jako medycyna manualna zaburzeń funkcjonalnych wpisuje się zakresem swego działania w krajobraz ochrony zdrowia ludzkiego, jako medycyna z wyboru, w przypadkach zaburzeń funkcjonalnych organizmu. Diagnozuje zaburzenie ruchomości, napięcia i konsystencji tkanek – głównie w narządzie ruchu (ale nie tylko) – w zakresie jej wpływu na wystąpienie konkretnych objawów chorobowych. Jest to tzw. wczesna diagnostyka wskazująca tkanki zmienione funkcjonalnie zanim pojawią się zmiany strukturalne.

Osteopatia z powodzeniem współpracuje z leczeniem klasycznym i chirurgicznym, wspomagając zastosowane leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne poprzez czuwanie nad jakością ruchu tkanek chorego i stymulując procesy naprawcze organizmu.
Prewencyjna rola osteopatii polega na nie dopuszczeniu do utrwalania się zmian ruchomości tkankowej będących wynikiem urazów, przebytych chorób czy powtarzających się złych nawyków ruchowych i/lub higienicznych. Tkanki w dobrej kondycji są bardziej odporne na urazy, infekcje i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie niezbędne w utrzymaniu homeostazy.

źródło: www.osteopatia.pl

Personalny trening medyczny

Personalny trening medyczny – pod pojęciem "trening" rozumiemy zaplanowany zestaw aktywności, nakierowanych na osiągnięcie rozwoju określonych cech motorycznych, zazwyczaj w dążeniu do wyuczenia bądź progresu pewnych złożonych funkcji - fitness, kulturystyka, sporty, zdolności psychospołeczne. Jednakże trening ma także wymiar medyczny.

Odpowiednio skonstruowany, pozwala kształtować ciało w sposób bezpieczny, a zarazem bardziej skuteczny, angażując je w aktywność zgodnie z prawami fizjologii, psychosomatyki i biomechaniki, wykorzystując potencjał organizmu w pełni i ograniczając do minimum ryzyko urazu.

Obejmuje elementy treningu personalnego fitnessowego, kulturystycznego, a w razie potrzeby także fizjoterapii. Nasi terapeuci stosują elementy licznych rozpoznawalnych i uznanych koncepcji, takich jak: Kalistenika, Pilates, Animal Flow, Cross Fit, TRX i inne. Uważasz, że do rozwoju siły, szybkości i gibkości potrzebujesz całej siłowni? Pozwól nam przekonać się, ile potrafisz zrobić własnym ciałem!

Kinezyterapia

Kinezyterapia – indywidualne ćwiczenia, nauka pracy z mięśniami dna miednicy (Kegla) w ramach profilaktyki i leczenia obniżenia narządów miednicy mniejszej oraz wysiłkowego nietrzymania moczu, a także przygotowania do porodu, profilaktyka i leczenie zespołów bólowych narządu ruchu, ćwiczenia przeciwobrzękowe;

Masaż i terapia manualna

Masaż i terapia manualna – techniki manualne bezpośrednie i pośrednie, oparte o zasady Evidence Based Medicine (Medycyna Oparta na Dowodach Naukowych), zmierzające do usprawnienia perfuzji i metabolizmu w tkankach narządu ruchu, nerwach oraz trzewiach, zmiany ich położenia w przestrzeni i relacji anatomicznych oraz poprawy biomechaniki organizmu. Powoduje to efekt w postaci zmiany postawy ciała, zmniejszania patologicznego napięcia tkanek, regulacji miejscowej i ogólnej metabolizmu tkanek, w tym stanu zapalnego oraz ograniczenie zespołów bólowych.

Integracyjna terapia blizn

Integracyjna terapia blizn

Terapia wisceralna (trzewna)

Terapia wisceralna (trzewna) - zaburzenia ze strony narządów wewnętrznych mogą objawiać się nie tylko w formie bólu, ale również szeregu innych, często niespecyficznych symptomów, takich jak apatia lub agresja. Terapia manualna narządów wewnętrznych polega na uruchamianiu powięzi i stymulacji krążenia w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej, a jej efekty przynoszą rezultaty w dysfunkcjach nie tylko gastrologicznych, ginekologicznych, urologicznych i proktologicznych, ale również psychicznych.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny – techniki manualnie wspomagające odpływ chłonki, uzupełnione w razie potrzeby o kompresjoterapię (terapię uciskową), bandażowanie, specjalne ćwiczenia lub plastry limfatyczne Tensio;

Kinesiotaping

Kinesiotaping - metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, jest jedną z metod plastrowania.

Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster z hipoalergicznym klejem. Jest to plaster nieograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, odporny na działanie wody i umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. Dla przedłużenia trwałości aplikacji można zastosować dodatkowy specjalny klej. Plastry utrzymują się na skórze i działają efektywnie ok. 1 tygodnia, potem zalecamy 1 tydzień przerwy, po czym możliwa jest kolejna aplikacja. W gabinecie Symetria pracujemy według unowocześnionej koncepcji tapingu, wedle której działanie plastrów wywiera efekt neurofizjologiczny poprzez odpowiednie naciągnięcie powięzi i ma na celu nie tyle mechaniczny wpływ na części ciała, co raczej prowokację własnego układu nerwowego pacjenta do zmiany statusu napięcia mięśniowego i aktywności receptorów bólowych;

Sucha igłoterapia (dry needling)

Sucha igłoterapia (dry needling) – proponowany Paniom w połogu zabieg z użyciem igieł akupunkturowych, mający na celu neutralizację nadmiernej aktywności punktów spustowych w mięśniach lub tkankach kolagenowych. Działając na zasadzie łuku odruchowego, wywołuje lokalny szok tkankowy, zmuszając zmienioną chorobowo tkankę do autoregeneracji. Terapeuta z wielką precyzją, w sterylnych warunkach wyszukuje odpowiednie obszary na mięśniu lub innej tkance, a następnie wykonuje wkłucia, drażniąc struktury odpowiedzialne za proces chorobowy. Metoda często błędnie utożsamiana z akupunkturą;

Metoda Tecar (Transfer Pojemnościowy i Rezystywny)

Metoda Tecar (Transfer Pojemnościowy i Rezystywny) – dotychczas zarezerwowana dla profesjonalnych sportowców w krajach Zachodu – wykorzystują ją m.in. fizjoterapeuci drużyn AC Milan, Trentino Volley i FC Barcelona – obecnie wkracza do Polski. Fala radiowa wysokiej częstotliwości wykorzystana w terapii, poprzez efekt ogrzania endogennego znacznie przyśpiesza regenerację tkanek, intensywnie stymulując mikrokrążenie, co sprzyja wtórnie lepszemu unaczynieniu i odpływowi żylnemu. Wpływa także korzystnie na potencjał elektryczny błon komórkowych. Metoda skuteczna jest w leczeniu blizn i zrostów, np. po cesarskim cięciu, przykurczów, obrzęków, bólów mięśni, uszkodzeń więzadłowych, czy zapaleń kaletek maziowych. Pozwala na szybki powrót do sprawności nawet po poważnych kontuzjach;

Fizykoterapia

Fizykoterapia - jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury lub wytwarzanymi za pomocą specjalnych urządzeń... WIĘCEJ Odpowiedni dobór fizykoterapii wymaga ogromnego doświadczenia, ponieważ efekt terapeutyczny wymaga idealnie dopasowanych dawek zabiegowych. Prawidłowo zastosowana, fizykoterapia pomaga usprawnić przebieg stanu zapalnego, poprawić trofikę tkanek, modulować napięcie mięśniowe, regulować reaktywność układu nerwowego, co przekłada się np. na efekt przeciwbólowy. Gabinet Symetria oferuje następujące zabiegi:

  • laser
  • elektroterapia
  • ultradźwięki
  • terapia skojarzona (prądy + UD)
  • pole magnetyczne
  • termoterapia Kinetec Kooler;