Psychoterapia okołoporodowa
Kobieta

Dolegliwośc, bóle

Leczenie zespołów bólowych narządu ruchu u kobiet ciężarnych

Profesjonalnie dobieramy ćwiczenia indywidualne oraz techniki terapii manualnej i masażu, skierowane na bezpieczne rozluźnienie tkanek, które utrwalamy za pomocą kinesiotapingu (elastycznych plastrów) bądź stymulujemy z wykorzystaniem zabiegów fizykalnych;

Rozejście spojenia łonowego

Jeden z efektów wzrostu macicy oraz działania relaksyny, przygotowujący miednicę kobiety do porodu. Fizjologicznie wynosi do 10 mm., o sytuacji patologicznej mówimy przy rozejściu powyżej 10 mm. (w ciąży określane na podstawie USG, potem ewentualnie w badaniu RTG). Podstawowym objawem jest bolesność na wysokości spojenia łonowego o różnym stopniu nasilenia – od niewielkich dolegliwości to bólu uniemożliwiającego chodzenie, zwłaszcza w fazie podporowej chodu.

Obrzęki, zastoje

Techniki przeciwzastoinowe i przeciwobrzękowe, oparte na kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, w tym drenażu limfatycznym, ćwiczeniach, kinesiotapingu i wskazówkach dietetycznych oraz dotyczących modyfikacji stylu życia;

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, obniżenie narządów

Kobietom ciężarnym proponujemy diagnostykę mechanizmu problemu (zmniejszone czy nadmierne napięcie mięśni dna miednicy w stosunku do ciśnienia wywieranego przez ciążowy brzuszek), na podstawie której określamy najlepsze techniki nauki oraz wykonywania odpowiednich ćwiczeń, a także wskazówki żywieniowe.

Obniżenie kondycji psychofizycznej, tokofobia (lęk przed porodem)

Ciąża i połóg stanowią ogromne wyzwanie dla kobiety XXI wieku. Obawy o zdrowie dziecka i własne, strach przed porodem, niekiedy brak wcześniejszych doświadczeń rodzą wewnętrzne napięcie. Zmiany w wyglądzie ciała i możliwościach ruchowych powodują nierzadko poczucie utraty urody i sprawności fizycznej. Ograniczenie aktywności społecznej sprzyjają depresji oraz uczuciu samotności. Zajęcia grupowych ćwiczeń dla ciężarnych Pań pozwalają zachować formę fizyczną, poprawić funkcjonowanie układów ciała, przygotować ciało do porodu, a także przyjemnie spędzić czas oraz podzielić się swoją historią i wątpliwościami z innymi kobietami, znajdującymi się na podobnym etapie życia, a niekiedy bardziej doświadczonymi, służącymi dobrą radą i wsparciem. Szczególnie ważną formą wsparcia jest psychoterapia, i to w trakcie ciąży, i to okołoporodowa, zwłaszcza dla Pań, które cierpią na tokofobię, lęki lub depresję.