Psychoterapia okołoporodowa
Kobieta

Przygotowanie do porodu

Wizyta przedporodowa

Obejmuje wywiad z przyszłą Mamą, naukę pracy z mięśniami dna miednicy (Kegla) w celu profilaktyki obniżenia narządu rodnego i wysiłkowego nietrzymania moczu, naukę samodzielnej diagnostyki i terapii rozstępu mięśnia prostego brzucha, naukę wczesnych ćwiczeń poporodowych, naukę mobilizacji blizny po cięciu cesarskim.

Leczenie zespołów bólowych u kobiet ciężarnych

Profesjonalnie dobieramy ćwiczenia indywidualne oraz techniki terapii manualnej i masażu, skierowane na bezpieczne rozluźnienie tkanek, które utrwalamy za pomocą kinesiotapingu (elastycznych plastrów) bądź stymulujemy z wykorzystaniem zabiegów fizykalnych;

  • ćwiczenia – odpowiednio dobrane, indywidualne ćwiczenia, skierowane zarówno na celowane usprawnienie siły, kontroli i wydolności mięśni i powięzi dna miednicy, jak i wyrównanie dysbalansu na całych taśmach (łańcuchach) mięśniowo – powięziowych, zwłaszcza tych związanych bezpośrednio z leczoną okolicą.
  • masaż i terapia manualna – techniki manualne bezpośrednie i pośrednie, oparte o zasady Evidence Based Medicine (Medycyna Oparta na Dowodach Naukowych), zmierzające do usprawnienia perfuzji i metabolizmu w tkankach narządu ruchu oraz trzewiach, zmiany ich położenia w przestrzeni i relacji anatomicznych oraz poprawy biomechaniki organizmu. Powoduje to efekt w postaci zmiany postawy ciała, zmniejszającej patologiczne parcie na pęcherz i dno miednicy oraz ograniczenie zespołów bólowych. Terapia manualna dotyczy także samego dna miednicy, pozwalając rozluźnić mięśnie i powięzi nadmiernie napięte, otoczenie naczyń krwionośnych i nerwów;
  • kinesiotaping – metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, jest jedną z metod plastrowania. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster z hipoalergicznym klejem. Jest to plaster nieograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, odporny na działanie wody i umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. Dla przedłużenia trwałości aplikacji można zastosować dodatkowy specjalny klej. Plastry utrzymują się na skórze i działają efektywnie ok. 1 tygodnia, potem zalecamy 1 tydzień przerwy, po czym możliwa jest kolejna aplikacja. W Centrum Symetria pracujemy według unowocześnionej koncepcji tapingu, wedle której działanie plastrów wywiera efekt neurofizjologiczny poprzez odpowiednie naciągnięcie powięzi i ma na celu nie tyle mechaniczny wpływ na części ciała, co raczej prowokację własnego układu nerwowego Pacjentki do zmiany statusu napięcia mięśniowego i aktywności receptorów bólowych;
  • terapia wisceralna (trzewna) – zaburzenia ze strony narządów wewnętrznych mogą objawiać się nie tylko w formie bólu, ale również szeregu innych, często niespecyficznych symptomów, takich jak apatia lub agresja. Terapia manualna narządów wewnętrznych polega na uruchamianiu powięzi i stymulacji krążenia w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej, a jej efekty przynoszą rezultaty w dysfunkcjach nie tylko gastrologicznych, ginekologicznych, urologicznych i proktologicznych, ale również psychicznych.

Rozejście spojenia łonowego

Jeden z efektów wzrostu macicy oraz działania relaksyny, przygotowujący miednicę kobiety do porodu. Fizjologicznie wynosi do 10 mm., o sytuacji patologicznej mówimy przy rozejściu powyżej 10 mm. (w ciąży określane na podstawie USG, potem ewentualnie w badaniu RTG). Podstawowym objawem jest bolesność na wysokości spojenia łonowego o różnym stopniu nasilenia – od niewielkich dolegliwości to bólu uniemożliwiającego chodzenie, zwłaszcza w fazie podporowej chodu.

Rozejście kresy białej

Obserwowane u większości kobiet ciężarnych rozejście mięśnia prostego brzucha na wysokości kresy białej (linia pośrodkowa), które u 33% z nich nie zamyka się samoistnie po porodzie. W skrajnych przypadkach może dochodzić do przepukliny jelita cienkiego (sytuacja groźna dla życia kobiety, wymagająca natychmiastowej interwencji chirurgicznej). Ciąża jest stanem wymagającym ogromnej adaptacji ze strony organizmu kobiety, toteż w jej przebiegu nie należy próbować zamykać rozstępu, który jest przecież potrzebny do wytworzenia przestrzeni dla wzrastającej macicy. Techniki terapeutyczne mogą w takiej sytuacji spowodować punktowy nacisk na macicę i w efekcie przedwczesną akcję porodową. Natomiast połóg, nawet wczesny, bez względu na rodzaj porodu, jest najlepszym okresem do terapii. Organizm kobiety znajduje się wówczas pod wpływem hormonu – relaksyny – która pozwala tkankom kolagenowym zmienić swoje właściwości na potrzeby porodu, co stwarza możliwość regulacji ich funkcji. Należy więc wcześnie rozpocząć interwencję terapeutyczną, polegającą głównie na wykonywaniu samodzielnie wyuczonych w gabinecie ćwiczeń, kinesiotapingu i zastosowaniu się do wskazówek dietetycznych oraz modyfikacji stylu życia. Brak podjęcia działań leczniczych może skutkować trwałym uszkodzeniem powłok brzucha,  spadkiem ich siły i napięcia (nieestetyczny wygląd, zespoły bólowe kręgosłupa) oraz wzmożonym ryzykiem nawrotu w kolejnych ciążach.

Obrzęki, zastoje

Techniki przeciwzastoinowe i przeciwobrzękowe, oparte na kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, w tym drenażu limfatycznym, ćwiczeniach, kinesiotapingu i wskazówkach dietetycznych oraz dotyczących modyfikacji stylu życia;

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, obniżenie narządów

Kobietom ciężarnym proponujemy diagnostykę mechanizmu problemu (zmniejszone czy nadmierne napięcie mięśni dna miednicy w stosunku do ciśnienia wywieranego przez ciążowy brzuszek), na podstawie której określamy najlepsze techniki nauki oraz wykonywania odpowiednich ćwiczeń, a także wskazówki żywieniowe.

Ćwiczenia w grupie

Zajęcia grupowych ćwiczeń dla ciężarnych Pań pozwalają zachować formę fizyczną, poprawić funkcjonowanie układów ciała, przygotować ciało do porodu, a także przyjemnie spędzić czas oraz podzielić się swoją historią i wątpliwościami z innymi kobietami, znajdującymi się na podobnym etapie życia, a niekiedy bardziej doświadczonymi, służącymi dobrą radą i wsparciem.

Obniżenie kondycji psychofizycznej, tokofobia (lęk przed porodem)

Ciąża i połóg stanowią ogromne wyzwanie dla kobiety XXI wieku. Obawy o zdrowie dziecka i własne, strach przed porodem, niekiedy brak wcześniejszych doświadczeń rodzą wewnętrzne napięcie. Zmiany w wyglądzie ciała i możliwościach ruchowych powodują nierzadko poczucie utraty urody i sprawności fizycznej. Ograniczenie aktywności społecznej sprzyjają depresji oraz uczuciu samotności. Szczególnie ważną formą wsparcia jest psychoterapia, i to w trakcie ciąży, i to okołoporodowa, zwłaszcza dla Pań, które cierpią na tokofobię, lęki lub depresję. Może przebiegać w formie on-line.

Żywienie i suplementacja w naturoterapii

Naturoterapia skupia się głównie na stopniowym przywróceniu ogólnego zdrowia w sposób naturalny i przy użyciu zupełnie naturalnych środków – ziół, witamin, mikroelementów, probiotyków,  dietoterapii, oczyszczania organizmu. Holizm łączy terapie naturalne z tymi opartymi  o wiedzę naukową, podkreślając, że zdrowienie zależne jest od kondycji całego organizmu, sposobu życia, emocji a także środowiska, w którym człowiek przebywa.