owoce
Mężczyzna

Dietetyka kliniczna

Czym jest dietetyka?

Dietetyka jest dziedziną nauk medycznych o żywieniu człowieka. Skupia się przede wszystkim na zasadach żywienia człowieka zdrowego i chorego, oceny stanu odżywienia czy profilaktyce chorób powiązanych z żywieniem. Jej celem nadrzędnym jest dostarczenie niezbędnych informacji do opracowania zasad prawidłowego odżywiania, które wraz z właściwym stylem życia opartym m.in. 
o codzienną aktywność fizyczną są najskuteczniejszymi sposobami zapobiegania i profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Czym różni się dietetyka kliniczna od sportowej?

Dietetyka kliniczna skupia się przede wszystkim na chorobach, głównie dietozależnych. Jej celem jest zapewnienie optymalnego sposobu odżywiania dopasowanego pod konkretne jednostki chorobowe co w konsekwencji przekłada się na wsparcie procesu leczenia tych chorób. Oparta jest w dużej mierze na rekomendacjach i zaleceniach towarzystw opracowujących wytyczne pod konkretne jednostki chorobowe.

Dietetyka sportowa zajmuje się natomiast wsparciem sportowców pod kątem osiąganych wyników sportowych oraz procesu regeneracji. Jej celem jest dostarczenie odpowiedniej wartości kalorycznej diety oraz poszczególnych składników mineralnych w ilościach odpowiednich do wykonywanych treningów i sportów. W dużej mierze skupia się również na doborze zindywidualizowanej suplementacji pomagającej poprawiać swoje wyniki sportowe i wydolnościowe.

dieta

Kto powinien korzystać z pomocy dietetyka?

Współpracę z dietetykiem może nawiązać każdy. Wbrew obiegowej opinii dietetyka to nie tylko praca nad prawidłową masą ciała czy wsparcie w poszczególnych jednostkach chorobowych.

W ramach konsultacji dietetycznych zawiera się wiele elementów takich jak wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, edukacja żywieniowa Pacjentów pod kątem świadomych wyborów produktów spożywczych czy budowanie zdrowych relacji z żywieniem.

W przypadku współwystępujących chorób jest to również zindywidualizowane podejście dopasowane do potrzeb i wymagań Pacjenta, którego celem jest złagodzenie, bądź wsparcie procesu leczenia.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Korzystanie z usług dietetycznych niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim otrzymujemy odpowiednie wsparcie merytoryczne w walce o wyznaczone cele. W ramach współpracy uzyskujemy profesjonalną wiedzę na temat zdrowego odżywiania w przystępnej, łatwo przyswajalnej formie. Dzięki zindywidualizowanym jadłospisom nabywamy nowe opcje kulinarne oraz szeroką gamę różnorodnych produktów, co w konsekwencji przekłada się na wyrabianie nowych, właściwych schematów odżywiania. Wizyta u dietetyka pozwoli ustalić cele, które chcemy osiągnąć. Dietetyk pomoże wskazać co warto zmienić w swoim sposobie odżywiania, co warto jeść, a jakich produktów warto unikać. Poprzez początkowy jadłospis pozwoli wyrobić poprawne nawyki żywieniowe. Wizyty kontrolne pozwolą ocenić wykonany postęp, dokonywać ewentualnych zmian oraz wdrażać kolejne kroki w celu opanowania zasad racjonalnego odżywiania i osiągniecie pełnej samodzielności w kontekście świadomych wyborów żywieniowych.

Jak przygotować się do konsultacji dietetycznej?

Decydując się na konsultacje dietetyczną należy pamiętać, aby zabrać ze sobą:
  • wyniki badań laboratoryjnych robionych w ciągu ostatnich 6 miesięcy (wystarczą podstawowe wyniki takie jak: morfologia krwi, glukoza na czczo, TSH, lipidogram na który składa się: cholesterol całkowity LDL, HDL, triglicerydy)
  • obecnie stosowane leki bądź przygotować ich listę uwzględniając dokładną nazwę leku
  • aktualnie przyjmowane suplementy diety lub ich listę z uwzględnieniem nazwy suplementu, jego producenta oraz dawki Powyższe informacje są bardzo istotne i nie mogą zostać pominięte, gdyż zostaną wykorzystane w celu ustalenia zindywidualizowanego jadłospisu oraz dopasowanych do Państwa potrzeb zaleceń żywieniowych.

Oferowane usługi

Konsultacja dietetyczna – konsultacja obejmuje szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy, ustalenie celów dietoterapii oraz opracowanie szczegółów dotyczących współpracy. W jej ramach otrzymasz zindywidualizowane zalecenia dietetyczne. Konsultacja dietetyczna z jadłospisem – konsultacja obejmuje szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy, ustalenie celów dietoterapii oraz opracowanie szczegółów dotyczących współpracy. W jej ramach otrzymasz zindywidualizowane zalecenia dietetyczne oraz spersonalizowany 7 dniowy jadłospis wraz z listą zakupów oraz sposobem przygotowania poszczególnych posiłków. Wizyta kontrolna – wizyta obejmuje kontrolę postępów dietoterapii, wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w obecnym systemie żywienia oraz edukację żywieniową. Wizyty kontrolne mają na celu przygotowanie Pacjenta do podejmowania samodzielnych, świadomych wyborów żywieniowych opartych o zdrowe nawyki żywieniowe. Jadłospis 7 dniowy – jadłospis obejmuje całkowicie nowy, 7 dniowy jadłospis dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań.