Mężczyzna
Osocze bogatopłytkowe PRP + kwas hialuronowy – zabieg łączony
Nowoczesna medycyna regeneracyjna wychodzi naprzeciw potrzebom Pacjentów, cierpiących z powodu przewlekłych dolegliwości bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej różnego pochodzenia. Wspomaga także sportowców w profilaktyce przeciążeń stawów. Proponuje zastosowanie terapii łączącej zalety wiskosuplementacji kwasem hialuronowym i osoczem bogatopłytkowym PRP. Badania naukowe potwierdziły, iż w przeciwieństwie do większości stosowanych dotychczas preparatów, kwas Synovial HL nie ulega degradacji przy zabiegach łączonych z osoczem bogatopłytkowym, dzięki czemu pozwala na efektywne przeprowadzenie tej najskuteczniejszej formy terapii.
Główne wskazania do terapii
Przebieg zabiegu
Przeciwwskazania
Główne wskazania do terapii
- zapalenie i degradacja stawów,
- brak lub niska jakość mazi stawowej,
- kontuzje sportowe (łokieć tenisisty, kolano biegacza, kolano skoczka),
- zaburzenia zrostu kości,
- ubytki chrząstki stawowej,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- złamania,
- przyspieszenie regeneracji pooperacyjnej.
Przebieg zabiegu
- Konsultacja lekarska - przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z Pacjentem, ocenia stan stawu oraz omawia ryzyko, korzyści i alternatywne metody leczenia. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie badań obrazowych stawu przed zabiegiem.
- Przygotowanie Pacjenta - obszar wokół stawu jest dokładnie oczyszczany i dezynfekowany, aby zapobiec ryzyku infekcji. Lekarz może zastosować także miejscowe znieczulenie, aby zminimalizować ból związany z wkłuciem.
- Procedurę rozpoczyna pobranie niewielkiej ilości krwi żylnej od pacjenta (zwykle 8-24 ml). Najczęściej krew pobierana jest z żyły kończyny górnej w okolicy zgięcia łokciowego. Po nałożeniu opaski uciskowej na kończynę pacjenta (powyżej miejsca wkłucia) i dezynfekcji skóry wykonuje się wkłucie i zwalnia opaskę. Po pobraniu krwi pacjent uciska miejsce wkłucia gazikiem ze środkiem dezynfekującym.
Koncentrat bogatopłytkowy, który zawiera niewielką ilość osocza i duże stężenie płytek krwi, jest pobierany do osobnej strzykawki. Najczęściej do osocza bogatopłytkowego dodaje się „aktywator” (np. chlorek wapnia lub trombinę), który stymuluje degranulację czynników wzrostu (aktywuje uwalnianie płytkowych czynników wzrostu). Tak przygotowany preparat jest gotowy do podania pacjentowi. - Wprowadzenie igły - lekarz precyzyjnie wprowadza igłę do stawu. W zależności od stawu i jego anatomii, lekarz może korzystać z pomocy ultrasonografii, aby upewnić się, że igła jest właściwie umieszczona.
- Wprowadzenie preparatu - po właściwym umiejscowieniu igły, lekarz wstrzykuje odpowiednią ilość preparatu – kwasu hialuronowego oraz koncentratu osocza bogatopłytkowego.
- Zakończenie zabiegu - po wstrzyknięciu preparatu igła jest usuwana, a miejsce wkłucia jest zabezpieczane jałowym opatrunkiem.
Przeciwwskazania
- zakażenie skóry w miejscu planowanego wkłucia,
- ogólne zakażenie organizmu,
- alergia na składniki preparatu,
- niektóre stany chorobowe,
- zaawansowane uszkodzenie stawu,
- aktywny stan zapalny stawu,
- ciąża i karmienie piersią,
- przyjmowanie niektórych leków,
- niedawno przeprowadzane inne iniekcje w obrębie tego samego stawu.